Våra produktansvariga

Till dessa personer kan du vända dig om du har tekniska frågor om våra produkter, de är indelade produktområdesvis. För övriga frågor, vänligen kontakta kundsupport.

Välj per produktområde
Magnus Davidsson
Magnus Davidsson
Affärsområdeschef, Elskåpskomponenter
075-242 41 43 075-242 41 43
magnus.davidsson@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Elektroniska säkringar

Andreas Hvittfeldt
Andreas Hvittfeldt
Marknadsgruppchef, Elskåpskomponenter
075-242 42 02 075-242 42 02
andreas.hvittfeldt@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Industrireläer, interfacereläer, kraftreläer, SMS-reläer

Andreas J Friberg
Andreas J Friberg
Produktansvarig, Elskåpskomponenter
075-242 42 15 075-242 42 15
andreasj.friberg@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Micro-PLC, HMI/Touchpaneler, kommunikation, tidreläer, kontrollreläer

Johan Hedlund
Johan Hedlund
Produktansvarig, Elskåpskomponenter
075-242 41 16 075-242 41 16
johan.hedlund@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Mätinstrument

Leif Algmark
Leif Algmark
Produktansvarig, Elskåpskomponenter
075-242 41 13 075-242 41 13
leif.algmark@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Radplint, kontaktorer, motorskydd, mätvärdesomvandlare, åskskydd

Linus Hansson
Linus Hansson
Produktansvarig, Elskåpskomponenter
075-242 41 53 075-242 41 53
linus.hansson@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Partex märkning, kabelkanaler, strömförsörjning, DC-UPS, års-/veckour, drifttidsmätare

Linus Öberg
Linus Öberg
Produktansvarig, Elskåpskomponenter
075-242 41 97 075-242 41 97
linus.oberg@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Industridatorer, panel-PC, monitorer, Mersen säkringar, energimätare, multiinstrument

Mathias Thorberg
Mathias Thorberg
Produktansvarig, Elskåpskomponenter
075-242 42 57 075-242 42 57
mathias.thorberg@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Strömställare och knappar, klimatreglering, skåpsbelysning

Patrik Thunell
Patrik Thunell
Produktansvarig, Elskåpskomponenter
075-242 42 86 075-242 42 86
patrik.thunell@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Temperaturgivare, temperaturregulatorer, termostater, statiska reläer, tyristorstyrningar, panelinstrument

Marcus Frödin
Marcus Frödin
Marknadsgruppchef, Kabel
075-242 42 17 075-242 42 17
marcus.frodin@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Skyddsslang

Ari Nurminen
Produktansvarig, Kabel
075-242 41 57 075-242 41 57
ari.nurminen@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Joacim Burenby
Joacim Burenby
Produktansvarig, Kabel
075-242 42 58 075-242 42 58
joacim.burenby@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Kontaktdon, ethernetprodukter, mekanikkomponenter, kapslingar

Dennis Svensson
Dennis Svensson
Produktansvarig/Inköp, Kabel
075-242 42 19 075-242 42 19
dennis.svensson@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Kontaktdon, ethernetprodukter

Peter Nordell
Peter Nordell
Produktansvarig, Kabel
075-242 43 12 075-242 43 12
peter.nordell@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Maskinkabel, högflexibel kabel, förskruvningar & kabeltillbehör

Victor Pettersson
Victor Pettersson
Produktansvarig, Kabel
075-242 41 05 075-242 41 05
victor.pettersson@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Kabelkedjor

Hannes Elm, produktansvarig El-maskin
Hannes Elm
Produktansvarig, Maskin
075-242 42 85 075-242 42 85
hannes.elm@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Varningsprodukter, LED arbetsbelysning, mekanik

Pierre Bengtsson
Pierre Bengtsson
Affärsområdeschef, Sensor
075-242 42 71 075-242 42 71
pierre.bengtsson@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Henrik Gyllenhammar
Henrik Gyllenhammar
Produktansvarig, Sensor
075-242 41 64 075-242 41 64
henrik.gyllenhammar@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Beröringsfria givare, gränslägesbrytare/fotpedaler, M8/M12-anslutingar, I/O-centraler, mikrobrytare

Johan Rosell
Johan Rosell
Produktansvarig, Sensor
075-242 42 25 075-242 42 25
johan.rosell@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Fotoceller, ultraljudsgivare, visionsensor, fästsystem för sensorer

Fredrik Stjernspetz
Fredrik Stjernspetz
Produktansvarig, Sensor
075-242 42 64 075-242 42 64
fredrik.stjernspetz@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Pulsgivare, pulsräknare, räknare, släpringar, streckkodsläsare, potentiometer

Stefan Thörn
Stefan Thörn
Produktområdeschef, Maskinsäkerhet
075-242 42 61 075-242 42 61
stefan.thorn@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Klämlister, säkerhetsmattor, staketsystem, låssystem, linnödstopp

Andreas Friberg
Andreas Friberg
Produktansvarig, Maskinsäkerhet
075-242 43 47 075-242 43 47
andreas.friberg@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Förreglingsbrytare

Jörgen Carlswärd
Jörgen Carlswärd
Produktansvarig, Maskinsäkerhet, Certifierad Maskinsäkerhetsspecialist
075-242 41 41 075-242 41 41
jorgen.carlsward@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Säkerhetsmoduler, ljusstråleskydd, laserscanner

Michael Fridlund
Michael Fridlund
Marknadsgruppschef, Tryck & Flöde
075-242 41 47 075-242 41 47
michael.fridlund@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Tryckgivare, lastceller, dränkbara nivågivare

Adam Bjellquist
Adam Bjellquist
Produktansvarig, Tryck & Flöde
075-242 41 32 075-242 41 32
adam.bjellquist@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Nivåvakter, tryckvakter, vakuumprodukter, fotpedaler, luftbrytare, industristötdämpare

Eldar Karat
Eldar Karat
Produktansvarig, Tryck & Flöde
075-242 42 23 075-242 42 23
eldar.karat@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Pneumatikventiler, luftcylindrar, kulventiler, pneumatikslang, kopplingar, luftregulatorer, proportionalventiler

Pontus Östlund
Pontus Östlund
Produktansvarig, Tryck & Flöde
075-242 41 81 075-242 41 81
pontus.ostlund@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Magnetventiler, kabelkontakter

Stefan Lindström
Produktansvarig, Tryck & Flöde
075-242 42 34 075-242 42 34
stefan.lindstrom@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Tryckmätare, tryckgivare, flödesvakter, flödesmätare, flödesindikatorer, flödesregulatorer

Niclas Fritz
Niclas Fritz
Produktområdeschef, Tryck & Flöde - Process
075-242 41 56 075-242 41 56
niclas.fritz@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Tryckgivare, temperaturgivare, kulventiler

Bengt Edling
Produktansvarig, Tryck & Flöde - Process
075-242 42 52 075-242 42 52
bengt.edling@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Flödesmätare och flödesregulatorer för luft och gas, VA-mätare, flödeskalibratorer, gasmätare

Claus Hauber
Claus Hauber
Produktansvarig, Tryck & Flöde - Process
075-242 41 11 075-242 41 11
claus.hauber@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Ventiler, nivå, mätare, givare

Eva Gäfvert
Eva Gäfvert
Produktansvarig, Tryck & Flöde - Process
075-242 41 15 075-242 41 15
eva.gafvert@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Nivåvakter, nivågivare, nivåmätare process, nivåvippor, nivåindikatorer

Bjarne Österberg
Bjarne Österberg
Produktchef, Tryck & Flöde - Process
075-242 42 51 075-242 42 51
bjarne.osterberg@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Massflödesmätare, precisionsregulatorer, flödeskalibratorer

Torbjörn Fjorde
Torbjörn Fjorde
Produktområdeschef, Bildanalys & Vision
075-242 41 51 075-242 41 51
torbjorn.fjorde@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Kameror, optik, filter, framegrabbers, industriella datorer, mjukvaror, LED-belysning, kapslingar, ethernetkomponenter

David Trygg
David Trygg
Produktansvarig, Bildanalys & Vision
075-242 41 86 075-242 41 86
david.trygg@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Fordonsteknik, fordonskameror, styrsytem

Elof Jönsson
Elof Jönsson
Produktansvarig, Bildanalys & Vision
075-242 43 14 075-242 43 14
elof.jonsson@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Martin Persson
Martin Persson
Produktansvarig, Bildanalys & Vision
075-242 42 45 075-242 42 45
martin.persson@oemautomatic.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Kameror, optik, linser, framegrabbers, LED-belysning, IP-kameror, linjekameror

Kundsupport

Vår kundsupport svarar på alla typer av frågor.

075 - 242 42 00

Skicka e-post

Chatta