Kontaktpersoner

Nedan hittar du kontaktpersoner för respektive produktgrupp.

Till dessa personer kan du vända dig om du har tekniska frågor om produkterna. För övriga frågor, vänligen kontakta kundsupport.

El-skåp | El-maskin | Sensor | Säkerhet | Tryck & Flöde | Bildanalys & Vision

El-skåp


Magnus Davidsson
Gruppchef / Produktansvarig

075-242 41 43
magnus.davidsson@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Elektroniska säkringar

Patrik Thunell
Produktansvarig

075-242 42 86
patrik.thunell@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Temperaturgivare, temperaturregulatorer, termostater, statiska reläer, tyristorstyrningar, panelinstrument

Leif Algmark
Produktansvarig

075-242 41 13
leif.algmark@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Radplint, kontaktorer, motorskydd, mätvärdesomvandlare, åskskydd

Mathias Thorberg
Produktansvarig

075-242 42 57
mathias.thorberg@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Strömställare och knappar, klimatreglering, skåpsbelysning

Andreas J Friberg
Produktansvarig

075-242 42 15
andreasj.friberg@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Micro-PLC, HMI/Touchpaneler, kommunikation, tidreläer, kontrollreläer

Andreas Hvittfeldt
Produktansvarig

075-242 42 02
andreas.hvittfeldt@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Industrireläer, interfacereläer, kraftreläer, SMS-reläer

Linus Öberg
Produktansvarig

075-242 41 97
linus.oberg@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Industridatorer, panel-PC, monitorer, Mersen säkringar

Linus Hansson
Produktansvarig

075-242 41 53
linus.hansson@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Partex märkning, kabelkanaler, års-/veckour, drifttidsmätare

Gabriel Johansson
Produktansvarig

075-242 41 35
gabriel.johansson@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Strömförsörjning, DC-UPS, nätfilter<, energimätare/b>

El-maskin


Marcus Frödin
Gruppchef / Produktansvarig

075-242 42 17
marcus.frodin@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Skyddsslang

Victor Pettersson
Produktansvarig

075-242 41 05
victor.pettersson@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Energikedjor

Peter Nordell
Produktansvarig

075-242 43 12
peter.nordell@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Maskinkabel, högflexibel kabel, förskruvningar & kabeltillbehör

Joacim Burenby
Produktansvarig

075-242 42 58
joacim.burenby@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Kontaktdon, Ethernetprodukter

Tim Karlsson
Produktansvarig

075-242 41 08
tim.karlsson@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Varningsprodukter, LED arbetsbelysning

Joacim Råsberg
Produktansvarig/säljare

075-242 42 85
joacim.rasberg@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Mekanikkomponenter, kapslingar

Sensor


Henrik Gyllenhammar
Produktansvarig

075-242 41 64
henrik.gyllenhammar@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Beröringsfria givare, gränslägesbrytare/fotpedaler, M8/M12-anslutingar, I/O-centraler, mikrobrytare

Johan Rosell
Produktansvarig

075-242 42 25
johan.rosell@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Fotoceller, ultraljudsgivare, visionsensor, fästsystem för sensorer

Alexander Johansson
Produktansvarig

075-242 41 27
alexander.johansson@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Vinkelgivare, pulsgivare, absolutgivare, linjärpotentiometer, räknare, släpringsdon

Säkerhet


Stefan Thörn
Produktområdeschef

075-242 42 61
stefan.thorn@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Klämlister, säkerhetsmattor, staketsystem

Niclas Fritz
Produktansvarig

075-242 41 56
niclas.fritz@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Förreglingsbrytare, låssystem, linnödstopp

Jörgen Carlswärd
Produktansvarig

075-242 41 41
jorgen.carlsward@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Säkerhetsmoduler, ljusstråleskydd, laserscanner

Tryck & Flöde


Henrik Sjölin
Gruppchef, produktansvarig

075-242 42 34
henrik.sjolin@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Kraftgivare, lastceller

Eldar Karat
Produktansvarig

075-242 42 23
eldar.karat@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Pneumatikventiler, luftcylindrar, kulventiler, pneumatikslang, kopplingar, luftregulatorer

Adam Bjellquist
Produktansvarig

075-242 41 32
adam.bjellquist@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Tryckvakter, tryckmätare, fotpedaler, luftbrytare, industristötdämpare

Michael Fridlund
Produktansvarig

075-242 41 47
michael.fridlund@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Tryckgivare, vakuum, precisionsreglering, proportinalventiler

Pontus Östlund
Produktansvarig

075-242 41 81
pontus.ostlund@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Magnetventiler, kabelkontakter

Thomas Bergström
Produktansvarig

075-242 42 51
thomas.bergstrom@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Flödesmätare och flödesregulatorer för luft och gas, VA-mätare, flödeskalibratorer, gasmätare

Bengt Edling
Produktansvarig

075-242 42 52
bengt.edling@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Flödesmätare och flödesregulatorer för luft och gas, VA-mätare, flödeskalibratorer, gasmätare

Claus Hauber
Produktansvarig

075-242 41 11
claus.hauber@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Nivåvakter, nivågivare, nivåmätare process, magnetbrytare, flödesmätare, flödesvakter, flödesgivare

Eva Gäfvert
Produktansvarig

075-242 41 15
eva.gafvert@aut.oem.se

Ansvarsområden:
Nivåvakter, nivågivare, nivåmätare process, magnetbrytare, flödesmätare, flödesvakter, flödesgivare

Bildanalys & Vision


Torbjörn Fjorde
Produktområdeschef

075-242 41 51
torbjorn.fjorde@aut.oem.se

Ansvarsområden:
-

Martin Persson
Produktansvarig

075-242 42 45
martin.persson@aut.oem.se

Ansvarsområden:
-

David Trygg
Produktansvarig

075-242 41 86
david.trygg@aut.oem.se

Ansvarsområden:
-